Platformy

  

Platformy to podłużne metalowe korytarze stworzone z myślą o ważeniu zwierząt w przejściu. Platformy powinny posiadać antypoślizgową powierzchnię zwiększającą bezpieczeństwo zwierząt oraz ażurową konstrukcję ułatwiającą czyszczenie wszystkich pozostałości po zwierzętach. Specjalne burty po bokach służą utrzymaniu zwierzęcia w środkowej części platformy.

Należy zwrócić uwagę na gabaryty platformy, tak aby jej szerokość pozwalała odpowiednio zamontować pod nią czujniki tensometryczne (szyny). Na rynku dostępne są platformy o różnych długościach. Sugerujemy wybrać modele o długości nieprzekraczające 2200 cm.

Doskonałym urozmaiceniem jest funkcja Weigh Over Walking wprowadzona przez firmę Tru-Test, która umożliwia zważenie zwierzęcia w trakcie jego ruchu. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania wagi nawet najbardziej agresywnych i ruchliwych osobników. Funkcja WOW polega na zasadzie, że w trakcie przechodzenia zwierzęcia przez platformę, urządzenie pobiera kilkukrotnie wagę zwierzęcia dając ujednolicony i dokładny końcowy wynik.

platforma_png

Klatki

  

Klatki wagowe powinny być skonstruowane ze stali nierdzewnej, choć na rynku można spotkać także niewielkie, aluminiowe modele przeznaczone dla owiec oraz kóz. Klatki metalowe posiadają różne gabaryty, w zależności od rodzaju zwierzęcia. Można wyróżnić:

Klatki wagowe dla cieląt

Klatka wagowa o średnich wymiarach 120 cm (dł.) x 45 cm (szer.) x 150 cm (wys.) dla cieląt. Klatka musi posiadać podnoszone do góry lub uchylane drzwi przednie i tylne, antypoślizgowe koryto, a także miejsca na przymocowanie dwóch listew ważących.

klatka_cieleta

Klatki wagowe dla bydła

Klatka wagowa dla była powinna być wyposażona w 4 koła i dźwignię – do łatwego przemieszczania. Wymiary takiej klatki to średnio 300 cm (dł.) x 115 cm (szer.) i 1800 cm (wys.). Waga takich klatek może przekraczać 500 kg.

klatka_bydlo

Klatki wagowe dla trzody chlewnej

Klatka wagowa dla trzody jest konstrukcją niezwykle przydatną w hodowli. Klatka platformy wagowe z możliwością ważenia pojedynczego i grupowego. Tego typu klatki to lekkie konstrukcje aluminiowe lub stalowe ocynkowane ogniowo. Mogą być wyposażone w kółka oraz uchwyty do łatwiejszego przenoszenia. Wymiary według własnych potrzeb.

klatka_trzoda

Poskromy

  

Poskromy weterynaryjne służą do czasowego unieruchomienia zwierzęcia w celu przeprowadzenia pewnych zabiegów weterynaryjnych, np. szczepienia, badanie na cielność, odrobaczenia, badania okresowe, pobieranie krwi. Wykorzystuje się także w przypadku dokładnego ważenia.

Poskromy mogą różnić się kilkoma elementami. W pierwszej kolejności należy określić dla jakiego rodzaju bydła poskrom będzie przeznaczony – mlecznego czy opasowego. Poskromy różnią się przede wszystkim wymiarami oraz mogą być wyposażone w przeróżne akcesoria dodatkowe, takie jak uchwyt pachwinowy, ściągacz kopyta, koła transportowe, zaczep ciągnikowy lub samochodowy, a także być od razu wyposażone w elektroniczne systemy ważące.

Poskromy od firmy Rolstal posiadają następujące cechy:

  • antypoślizgowa podłoga z kraty typu Mostostal;
  • zatrzask przedni umożliwiający skuteczne unieruchomienie głowy zwierzęcia;
  • szerokie pasy umożliwiające podniesienie zwierzęcia za pomocą przekładni ślimakowej w celu ujarzmienia;
  • wąskie pasy z przekładnią i sprzęgłem jednokierunkowym umożliwiające podniesienie i blokadę racic w celu korekcji;
  • zastosowanie kół w przedniej części poskromu, daje możliwość łatwego przemieszczania urządzenia w obrębie gospodarstwa.
  • poskromy umożliwiają proste, bezpieczne i bezstresowe dla zwierząt przeprowadzanie zabiegów weterynaryjnych u nawet najbardziej agresywnych sztuk.
  • poskrom poskrom

Leave a Reply