Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem wyświetlacza elektronicznego jak sczytywanie z czujników tensometrycznych i pokazywanie na ekranie wagi zwierzęcia. Dążeniem producentów jest jednak oddanie w ręce hodowcy urządzenia, które będzie w stanie ułatwić jego pracę, zwłaszcza takim, których stado wykracza poza przeciętną granicę sztuk bydła, trzody czy zwierząt z innego gatunku.

 

Obudowa

 

Zgodnie z informacjami podanymi w poprzednim dziale, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na konstrukcję wyświetlacza. Ta musi być przystosowana do ciężkich warunków atmosferycznych w jakich się często pracuje. Dlatego obudowa – najczęściej plastikowa – musi być masywna i szczelna, która jest w stanie zapobiec dostawianiu się wilgoci, kurzu oraz występowaniu korozji czy uszkodzeń mechanicznych.

Jedną z zalet wyświetlaczy wag jest mobilność. Ich niewielki rozmiar sprawia, że urządzenie jest łatwe w przenoszeniu. Z uwagi na wystąpienie wstrząsów czy upadków niektóre wyświetlacze wyposażono w gumy ochronne ulokowane na krawędziach. Na tylnej ściance powinno znajdować się miejsce, do którego możliwe będzie łatwe przymocowanie wyświetlacza do każdej powierzchni, np. do kratki poskromu lub klatki wagowej. Niektóre modele posiadają specjalne stojaki, dzięki którym bez problemu można zawiesić lub ściągnąć czytnik bez konieczności odkręcania go.

Ważnym elementem jest ekran. Jego wielkość sprzyja dobrej widoczności o każdej porze dnia i nocy oraz bez względu na warunki pogodowe. Z tych powodów, niezbędna jest również funkcja podświetlenie ekranu, która znacznie poprawia wyrazistość wyświetlanych treści.

Bardziej rozbudowane modele posiadają klawiaturę alfanumeryczną. Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie przyciski działały płynnie. Większość wyświetlaczy zasilana jest przy pomocy adaptera 12V poprzez podłączenie do sieci.

 

czytnik_artykul_01 czytnik_artykul_02

 

Pamięć wewnętrzna i wpisywanie innych danych

 

Droższe wyświetlacze wag powinny zawierać wewnętrzną pamięć, dzięki której użytkownik będzie mógł przechowywać informacje na temat zwierzęcia oraz przeprowadzanych sesji ważenia, wewnątrz urządzenia. Poza samym ważeniem często można wprowadzać inne dane, jak na przykład numer identyfikacyjny zwierzęcia (numer kolczyków ARiMR lub elektronicznych RFID) czy własny komentarz dotyczący na przykład stanu zdrowia zwierzęcia czy zakończenia jego procesu leczenia.

Hodowca powinien dostać możliwość własnoręcznego definiowania pól/kategorii, w które będą w przyszłości wprowadzane informacje (np. rasa, płeć czy pochodzenie danego osobnika). Wyświetlacze o dużej pamięci powinny mieścić informacje o do kilkuset tysięcy zwierzętach posortowanych na kilkaset sesji.

 

Grupowanie, sortowanie danych oraz prowadzenie statystyk

 

Taki pokaźny zbiór danych może przyprawić o ból głowy nawet najbardziej zorientowanego hodowcę. Dlatego ważnym elementem jest umiejętność porządkowania informacji (tzw. rekordów) i odpowiedniego zarządzania nimi. Wyświetlacz powinien być wyposażony w możliwość szybkiego wyszukiwania konkretnych informacji wśród zebranych zbiorów. Wlicza się w to również sortowanie oraz grupowanie danych według zdefiniowanych przez hodowcę zmiennych. Tylko dzięki temu prowadzenie dużej bazy danych ma sens i jest w stanie przynieść wymierne korzyści w przyszłości.

Czytniki firmy Tru-Test oferują prowadzenie statystyk według przejętych przez użytkownika kryteriów. Posiadają opcję przeliczania wartości waluty oraz szacowania przyszłej wagi i tuszy zwierzęcia. Możliwość wyświetlania graficznych zmian danych konkretnego zwierzęcia przy pomocy histogramów oraz wykresów liniowych. Każdy użytkownik może dostosować wyświetlacz do swoich potrzeb pracy, dzięki czemu może on być wykorzystywany przez kilka osób z różnym podejściem do obsługi urządzenia.

 

Połączenie z innymi urządzeniami

 

Wyświetlacze elektroniczne posiadające funkcję Bluetooth, mogą nawiązywać kontakt ze sprzętem z otoczenia o tej funkcji. Urządzenie powinno być kompatybilne z systemami EID, a więc współpracować z systemami odczytu elektronicznego kolczyków i mikrochipów. Więcej na temat ręcznego czytnika kolczyków RFID zostało opisane w dziale „Czym jest czytnik RFID?”.

Ponadto podstawową funkcją jest możliwość przeniesienia wszystkich zapisanych danych z pamięci wyświetlacza na pamięć komputera lub telefonu komórkowego. Dzięki temu hodowca w komfortowy sposób może zarządzać wszystkimi danymi na dużym ekranie z fotela własnego domu. Transmisja danych często przebiega za pośrednictwem specjalnego oprogramowania dołączonego do zestawu przez producenta urządzenia.

 

czytnik_artykul_01 czytnik_artykul_02

 

Funkcja Walk Over Weighing

 

Różni producenci mogą oznaczać to ciekawą funkcję w różnoraki sposób. Najbardziej trafnym wydaje się jednak definicja Walk Over Weighing (WOW), czyli ważenie zwierząt w przejściu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładnej wagi zwierząt, które znajdują się w ciągłym ruchu. Opcja ta dobrze sprawdza się jeżeli chcielibyśmy w krótkim czasie poznać wagę grupy zwierząt znajdujących się w przepędzie. Ciekawostką jest także technologia „Superdamp III”, zapewniająca ważenie ruchliwych zwierząt z większą dokładnością oraz w krótszym czasie niż oferują to inne czytniki na rynku.

Ostatnim i zapewne najważniejszym czynnikiem, który zadecyduje o wybraniu konkretnego modelu
wyświetlacza wag jest jego cena
. Najbardziej rozbudowane czytniki z kompletem funkcji, o porządnym wykonaniu oraz kilkuletnią gwarancją mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Warto jednak zainwestować w tego rodzaju sprzęt, gdyż z całą pewnością przyczyni się on do poprawy wydajności gospodarstwa hodowlanego oraz jakości w zarządzaniu stadem.

 

czytniki_cechy

Leave a Reply